Прозорість та інформаційна відкритість закладу освіти
30 стаття Закону України "Про освіту"
1. Установчі документи.
Статур школи : https://docs.google.com/document/d/1nIyQ1GdFc5m88vO9fE6OwVF2eL71ynYL/edit?usp=sharing&ouid=103843517984230962161&rtpof=true&sd=true
2. Ліцензії на провадження освітньої діяльності.
3. Структура та органи управління закладу освіти.
https://drive.google.com/file/d/1jpc6BMa8dGaHlSJppqRhxibfnfXi6G-F/view?usp=sharing
Кількість педагогічних працівників – 15.
" Старший вчитель" - 2
Мають кваліфікаційну категорію:
" Спеціаліст вищої категорії" - 6
" Спеціаліст I категорії" - 6
" Спеціаліст II категорії" - 1
" Спеціаліст" - 2
4. Кадровий склад закладу освіти.
https://docs.google.com/document/d/17wg3_XONvNWtjYi-56xsY-MFQ7Xejxwj/edit
5. Освітні програми, що реалізуються в закладі освіти, та перелік освітніх компонентів, що передбачені відповідною освітньою програмою.
Наказ МОН №1272 від 08.10.2019 р. «Про затвердження типових освітніх та навчальних програм для 1-4-х класів закладів загальної середньої освіти». (зміни у наказ від 21.03.2018 №268).
Для 5-9 класів - Наказом Міністерства освіти і науки України від 03.04.2012 р. № 405, «Про затвердження типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня» (додаток 3);
Наказ МОНУ від 20.04.2018 року № 405 “Про затвердження типових освітніх та навчальних програм для закладів загальної середньої освіти II ступенів”
Наказ МОН 25 червня 2018 року № 677 “Про затвердження Порядку створення груп продовженого дня у державних і комунальних закладах загальної середньої освіти” Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 липня 2018 р. за № 865/32317
для 1 класу інклюзивна форма навчання – за Типовими навчальними планами типової освітньої програми спеціальних закладів загальної середньої освіти І ступеня для дітей з особливими освітніми потребами затвердженими наказом МОН України № 693 від 25.06.2018 року (додаток 11)
6.Територія обслуговування, закріплена за закладом освіти його засновником.
Територією обслуговування Бортківського ЗЗСО І-ІІ ст. є с.Бортків.
https://docs.google.com/document/d/1tO8ZOo3IUAssCxxb7N2R8gdXTnB0tJb_SnCBACXtR8g/edit?usp=sharing
7. Ліцензований обсяг та фактична кількість осіб, які навчаються у закладі освіти.
У школі навчається 53 учні.
1 клас - 7 учнів
2 клас - 7 учнів
3 клас - 5 учнів
4 клас - 4 учнів
5 клас - 5 учнів
6 клас - 5 учнів
7 клас - 7 учнів
8 клас - 6 учнів
9 клас - 7 учнів
8. Наявність вакантних посад, порядок і умови проведення конкурсу на їх заміщення (у разі його проведення).
Станом на 01.01.2023р. наявність вакантних посад педагогічних працівників немає!
9.Правила поведінки здобувачів освіти.
|
Правила поведінки під час перерви Учень зобов’язаний прибрати своє робоче місце й підготуватися до наступного уроку. Забороняється: - порушувати правила безпеки: бігати сходами, коридорами та в класних приміщеннях; кататися на перилах, грати в рухливі ігри в місцях не пристосованих для цього; самовільно відчиняти вікна, сидіти на підвіконнях чи виглядати у відкриті вікна; - порушувати особисті права інших учасників освітнього процесу. У шкільній їдальні учні повинні виконувати вимоги працівників їдальні, вчителів, чергових та дотримуватися черги. Забороняється перебувати у приміщенні їдальні у верхньому одязі. Не можна бешкетувати та виносити їжу і напої за межі їдальні. За потреби, можуть звернутися до свого класного керівника, чергового учителя, адміністрації закладу за допомогою, якщо щодо них здійснюються протиправні дії. |
ПРАВИЛА
КОРИСТУВАННЯ МОБІЛЬНИМ ЗВ’ЯЗКОМ У ЗАКЛАДІ
Знання і виконання Правил мобільного етикету – це ознака вихованості та високої культури спілкування абонента. Адміністрація школи, учнівське самоврядування та батьківський комітет радить усім абонентам мобільного зв’язку дотримуватися розробленого нами мобільного етикету, який допоможе гармонійно поєднувати особисту свободу абонента та повагу до інтересів оточуючих:
- Слід вимикати телефон або переведення телефону під час занять у режим «без звуку».
- Під час проведення уроків суворо забороняється використання мобільних телефонів, якщо це не передбачено вчителем під час вивчення теми.
- Якщо ж ця заборона буде порушена, то вчитель має право вилучити телефон і повернути його батькам учня.
- Якщо необхідно зв’язатись з кимось по телефону, то краще зробити це на перерві.
- Відповідальність за збереження мобільного телефону пролягає повністю на його власника. У випадку крадіжки телефону, пошук його не входить у компетенцію дирекції школи чи вчителів, відповідальності за збереження їх вони не несуть.
- Слід запитувати дозволу, перш ніж когось сфотографувати або зняти відео на свій мобільний, тому що порушується приватне життя інших людей.
- Слід переводити свій мобільний телефон у режим «без звуку» або користуватися послугою «Голосова пошта» під час класних та загальношкільних заходів, у театрах, музеях, на виставках, у кінотеатрах, у бібліотеці.
10.Матеріально-технічне забезпечення закладу освіти (згідно з ліцензійними умовами).
11.Звіт директора про діяльність закладу освіти за минулий навчальний рік.
12. Наявність гуртожитків та вільних місць у них, розмір плати за проживання.
Гуртожиток відсутній.
13. Результати моніторингу якості освіти.
Станом на 1 січня 2023р. моніторинг якості освіти, згідно вимог, не проводився!
http://klasnaocinka.com.ua/uk/article/monitoring-yakosti-osviti.html
14. Правила прийому до закладу освіти.
ПОРЯДОК зарахування учнів до Бортківського ЗЗСО
І-ІІ ст. для здобуття загальної середньої освіти
1.Зарахування до закладу освіти здійснюється відповідно до наказу директора, що видається на підставі заяви одного з батьків дитини (чи повнолітньої особи, яка має намір здобувати освіту), поданої особисто (з пред’явленням документа, що посвідчує особу заявника) та за зразком згідно з додатком 1 до цього Порядку (далі – заява).
До заяви додаються:
1) копія свідоцтва про народження дитини або документа, що посвідчує особу здобувача освіти (під час подання копії пред’являється оригінал відповідного документа);
2) оригінал або копія медичної довідки за формою первинної облікової документації № 086-1/о «Довідка учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду», затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16 серпня 2010 року № 682, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10 вересня 2010 року за № 794/18089;
3) оригінал або копія відповідного документа про освіту (у разі наявності).
У разі наявності та за бажанням одного з батьків дитини до заяви можуть додаватися оригінал або копія висновку про комплексну (чи повторну) психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини чи витягу з протоколу засідання психолого-медико-педагогічної консультації.
2. Діти або один з їх батьків, які мають довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, довідку про звернення за захистом в Україні, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист, та які не мають одного чи обох документів, зараховуються до закладу освіти без подання зазначених документів
3. Зарахування дітей до закладу освіти здійснюється, як правило, до початку навчального року та відповідно до території обслуговування.
Зарахування дітей до початку і впродовж навчального року здійснюється виключно на вільні місця. Після зарахування дітей до закладу освіти їх розподіл між класами відбувається в межах нормативу наповнюваності класів, визначеного Законом України «Про загальну середню освіту». Зарахування дитини з особливими освітніми потребами до інклюзивного чи спеціального класу (з його утворенням у разі відсутності) здійснюється на підставі доданого до заяви висновку про комплексну (чи повторну) психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини (чи витягу з протоколу засідання психолого-медико-педагогічної консультації).
4. Інформація про закріплену за закладом територію обслуговування, спроможність закладу освіти, кількість учнів у кожному класі та, відповідно, наявність вільних місць у кожному з них оприлюднено на веб-сайті закладу.
Інформація про наявність вільних місць оприлюднюється з дня появи вільного (вільних) місця (місць) протягом календарного року.
5. За повноту і достовірність усієї інформації та усіх документів, що подаються до закладу освіти, відповідає згідно з вимогами законодавства особа, яка їх подає.
Інструктивно-методичний лист
щодо роз’яснення порядку приймання дітей до першого класу загальноосвітніх навчальних закладів
Відповідно до статті 18 Закону України "Про загальну середню освіту" зарахування дітей до першого класу початкової школи загальноосвітніх навчальних закладів державної та комунальної форми власності (у тому числі ліцеїв, гімназій, колегіумів, коледжів, що містять у своїй структурі школу І ступеня) здійснюється на безконкурсній основі. Відтак, проведення тестувань, вступних випробувань, співбесід, інших заходів, що мають на меті встановлення відповідності рівня підготовки дитини до школи, не допускається.
Відповідно до Інструкції про порядок конкурсного приймання дітей (учнів, вихованців) до гімназій, ліцеїв, колегіумів, спеціалізованих шкіл (шкіл-інтернатів), затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 19.06.2003 № 389 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України від 4 липня 2003 р. за № 547/7868, на конкурсній основі (співбесіда) організовується прийом до першого класу виключно у спеціалізованих школах (школах-інтернатах).
Під час проведення співбесіди у спеціалізованих школах (школах – інтернатах) забороняється перевірка знань з математики, вмінь з читання і письма та іноземної мови. Співбесіда може мати на меті винятково пересвідчення достатності рівня загального розвитку дитини, її функціональної готовності до систематичного навчання та здатності до вивчення дисциплін відповідно до спеціалізації закладу, наприклад, фонематичний слух.
Результати співбесіди оголошуються не пізніше 5 днів після її проведення. Діти зараховуються до навчального закладу за наказом директора до початку навчального року.
Прийом дітей до першого класу загальноосвітніх навчальних закладів (у тому числі ліцею, гімназії, колегіуму, колежу, що містить у своїй структурі школу І ступеня), які працюють, (планується організація навчання) за науково-педагогічними проектами, також відбувається на безконкурсній основі. Можливість успішно навчатись за обраною програмою має забезпечуватись не селекцією дітей, а створенням відповідних навчально-виховних умов для всіх дітей, які є учнями даного навчального закладу.
Дітям, які вступають до першого класу школи І-ІІІ ступеня, що обслуговує мікрорайон, де мешкає дитина, не може бути відмовлено у зарахуванні.
У випадках, коли кількість заяв щодо вступу дитини до першого класу загальноосвітнього навчального закладу не за місцем проживання перевищує кількість вільних місць, перевага надається тим, чия заява була зареєстрована раніше.
Інформація про закріплення (чи відсутність закріплення) за певним загальноосвітнім навчальним закладом мікрорайону (певної території обслуговування) обов’язково має розміщуватись на сайтах школи та інформаційному стенді для батьків майбутніх першокласників.
Для прийому до першого класу батьки або особи, які їх замінюють, надають такі документи:
-
заява на ім’я директора школи;
-
копія свідоцтва про народження дитини;
-
медична картка встановленого зразка.
Інших документів для зарахування дитини до 1 класу не передбачено. Також не можуть вимагатися відомості про місце роботи, посади батьків або осіб, що їх замінюють та інша інформація, не передбачена чинним законодавством.
Згідно зі статтею 12 Закону України "Про охорону дитинства" батьки несуть відповідальність за стан здоров'я дитини, її фізичний розвиток.
Відповідно до статтей 12, 15 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" медичні працівники, які проводять профілактичні щеплення, зобов'язані надавати об'єктивну інформацію особам, яким проводять щеплення, або їх законним представникам про ефективність профілактичних щеплень і можливі післявакцинальні ускладнення. Особам, що не досягли п'ятнадцятирічного віку, профілактичні щеплення проводяться за згодою їх об'єктивно інформованих батьків або інших законних представників, які мають право відмовитися від щеплень за відсутності повної об'єктивної інформації про вплив щеплень на стан здоров'я і подальші наслідки. Якщо особа та (або) її законні представники відмовляються від обов'язкових профілактичних щеплень, лікар має право взяти у них відповідне письмове підтвердження, а в разі відмови дати таке підтвердження - засвідчити це актом у присутності свідків.
Питання про відвідування навчального закладу дітьми, батьки яких відмовляються від щеплень, вирішується лікарсько-консультативною комісією (наказ Міністерства охорони здоров'я України від 29.11.2002 № 434 та затвердженого цим наказом примірного "Положення про підготовку дітей на педіатричній дільниці до відвідування дошкільного та шкільного загальноосвітнього навчального закладу").
15. Умови доступності закладу освіти для навчання осіб з особливими освітніми потребами.
У закладі є безперешкодний доступ осіб з особливими освітніми потребами до першого поверху.
Усі основні приміщення закладу мають природне освітлення. Світло на робочі місця падає ліворуч. При оздоблені навчальних приміщень враховано такі вимоги: стіни світлих тонів; меблі, парти – світлого кольору; класні дошки темно-зеленого кольору, стелі, двері, віконні рами – білі. Розташування меблів і обладнання, декоративних рослин сприяє максимальному використанню денного світла і рівномірному освітленню приміщень. У закладі дотримується повітряно– тепловий режим. Чистота повітря у закладі забезпечується регулярністю вологого прибирання, використанням всіх видів провітрювання (наскрізне, кутове, однобічне).
Навчальні меблі класних кімнат відповідають віковим та особливостям дітей, враховується специфіка навчально – виховного процесу.
Шкільна та пришкільна території підтримуються в належному стані.Територія, будівлі, приміщення належно художньо-естетично оформлені.Заклад повністю забезпечений необхідними навчальними площами.
Прийом дітей до інклюзивної групи здійснюється на підставі:
1. Заяви від батьків або осіб, які їх заміняють.
2. Медичної довідки про стан здоров’я дитини з висновком лікаря про те, що вона може відвідувати дошкільний навчальний заклад
3. Довідка дільничного лікаря про епідеміологічне оточення.
4. Свідоцтва про народження дитини.
5. Висновку психолого-медико-педагогічної комісії.
6. Копії медичного висновку про дитину-інваліда віком до 18 років, наданого лікарсько-консультативною комісією, або копія посвідчення особи, яка одержує державну соціальну допомогу.
7. Копії індивідуальної програми реабілітації дитини-інваліда.
8. Направлення місцевого органу управління освітою.
16. Розмір плати за навчання, підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації здобувачів освіти.
Плата за навчання, підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації здобувачів освіти не стягується.
17. Перелік додаткових освітніх та інших послуг, їх вартість, порядок надання та оплати.
Додаткові освітні та інші послуги не надаються!
18. Інша інформація, що оприлюднюється за рішенням закладу освіти або на вимогу законодавства.
19. Протидія БУЛІНГУ.